Kesä urkujen ääressä -konsertti

ke 24.6. klo 18.00
Irina Ala-opas, kuva Anna Maria Vikstén

Nokian kirkko

Konsertissa soittaa Irina Ala-Opas Johann Sebastian Bachin, Sulo Salosen ja Nils Lindbergin urkumusiikkia.

Pietarilaissyntyinen Irina Ala-Opas kuuluu suomalaisten urkutaiteilijoiden eturiviin. Hän työskentelee Taideyliopiston Sibelius-Akatemian Kuopion yksikössä kirkkomusiikin lehtorina oppiaineenaan liturginen musiikki ja urkuimprovisointi. Tosin vuoden 2026 hän viettää päätoimisena pienen vauvan äitinä.

Irina esiintyy urkurina aktiivisesti ja monipuolisesti: solistina, kamarimuusikkona, säestäjänä ja toisinaan orkesterin rivissä, Suomessa ja ulkomailla.

Konsertin ohjelmaan Irina on valinnut muun muassa Johann Sebastian Bachin D-duuri preludi ja fuugan, BWV 532, joka on yksi säveltäjän varhaisista urkumusiikin mestariteoksista.
  • Musiikki Musiikki

Linkki avautuu uudessa välilehdessä